Kancelaria Prawa Spadkowego

BEZPIECZEŃSTWO I ZAUFANIE
chronimy Twoje interesy i dbamy o poufność, zapewniając spokój w każdej sytuacji prawnej
RZETELNA PRACA I ZAANGAŻOWANIE
działamy profesjonalnie i z pełnym oddaniem każdej sprawie, aby osiągnąć najlepsze rezultaty
DŁUGOFALOWE
RELACJE
budujemy trwałe partnerstwa oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu Twoich potrzeb
WSPÓŁPRACA ZE SPECJALISTAMI
korzystamy z wiedzy ekspertów, aby zapewnić kompleksową obsługę prawną i rozwiązywać nawet najtrudniejsze problemy

Zadzwoń i umów się na spotkanie z prawnikiem!

STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU

DZIAŁ SPADKU

ZACHOWEK

POSZUKIWANIE SPADKOBIERCÓW

Prawo spadkowe Katowice, Mikołów, Orzesze, Rydułtowy – Kancelaria Spadkowa | Adwokat i Radca

Pilnie potrzebny prawnik od spraw spadkowych? Pomagamy w Katowicach, Mikołowie, Orzeszu i Rydułtowach. Zachowek, dział spadku, testament, sukcesja firmy.

Jako wyspecjalizowana kancelaria prawna od spraw spadkowych obsługujemy Klientów z Katowic, Mikołowa, Orzesza i Rydułtów. Zapewniamy pełne wsparcie – od testamentu po dział spadku – prowadząc sprawy szybko, empatycznie i skutecznie.

Dlaczego warto powierzyć nam sprawę spadkową?

15 lat doświadczenia i setki wygranych postępowań o zachowek i podział majątku.

Transparentne honorarium.

Zespół adwokatów i radców prawnych specjalizujących się wyłącznie w prawie spadkowym.

Zakres usług: kompleksowe prawo spadkowe

Stwierdzenie nabycia spadku

Kompletujemy dokumenty, składamy wniosek i reprezentujemy przed sądem – Ty oszczędzasz czas i nerwy.

Dział spadku i podział majątku

Prowadzimy mediacje lub pełne postępowanie sądowe. Doprowadzamy do sprawiedliwego podziału majątku między spadkobierców.

Odzyskujemy należną Ci część spadku – windykacja roszczeń oraz reprezentacja w negocjacjach i przed sądem.

Pomagamy prawidłowo sporządzić testament, aby uniknąć sporów w rodzinie.

Zapewniamy płynne przekazanie przedsiębiorstwa następnym pokoleniom poprzez wdrożenie planu sukcesji (np. fundacja rodzinna).spadku, dział spadku wraz z podziałem majątku wspólnego małżonków.

FAQs

Kiedy szukamy spadkobierców?

Z chwilą śmierci, osoba fizyczna staje się spadkodawcą, a jej majątek – masą spadkową. 
W prawie polskim wyróżniamy dwa sposoby dziedziczenia na podstawie testamentu i na podstawie ustawy. Dziedziczenie ustawowe dochodzi do skutku, gdy nie sporządzono ważnego testamentu lub taki testament sporządzono, ale żaden ze spadkobierców testamentowych nie chce lub nie może być spadkobiercą testamentowym. Wówczas znajdują zastosowanie przepisy ustawowe, które wyznaczają odpowiedni krąg spadkobierców.
Ostateczne potwierdzenie, kto jest spadkobiercą, dokonuje się w drodze sądowego stwierdzenia nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Po co szukamy spadkobierców? Czy sąd ustala, kto jest spadkobiercą?

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku sąd spadku wydaje po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby spadkobierców ustawowych i testamentowych. 
W toku postępowania sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku zapadnie dopiero po wezwaniu spadkobierców. W sytuacji, gdy po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia o wezwaniu spadkobierców, nikt nie zgłosi się do stwierdzenia nabycia spadku, sąd wyda postanowienie. 
Sąd może przyjąć za dowód, że nie ma innych spadkobierców, zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę.  Pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem, o czym sąd powinien uprzedzić składającego zapewnienie. Za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Dlatego więc, aby stwierdzenie nabycia spadku zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy, nie należy ukrywać przed sądem pozostałych spadkobierców, jeśli jesteśmy świadomi ich istnienia.
Co powinienem wiedzieć w sprawie działu spadku?


Zazwyczaj spadek dziedziczony jest przez kilka osób. Najczęściej do stwierdzenia nabycia spadku dochodzą dzieci i małżonek. Nabycie spadku powoduje, że każda z tych osób nabywa jakiś ułamek w każdej z rzeczy która wchodziła do spadku. Bywa to skomplikowane. Żeby tę sytuację uporządkować, żebyś mógł nabyć spadek lub ustalić kto i w  jakiej wysokości ma Cię spłacić – należy przeprowadzić dział spadku

W jaki sposób można przeprowadzić dział spadku?

Spadek może zostać podzielony między spadkobiercami:
1.       Poprzez zawarcie umowy o dział spadku – na podstawie zgodnego wniosku uczestników. Jeżeli mamy zgodę wszystkich zainteresowanych. Gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub gdy w skład spadku wchodzi całe przedsiębiorstwo wówczas konieczny będzie udział notariusza. W innych wypadkach wystarczy zwykła umowa o dział spadku.
2.       W sądzie – jeżeli nie ma zgody między zainteresowanymi. Wtedy należy przekazać sprawę sądowi rejonowemu, właściwemu dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego, a jego stronami są wszyscy spadkobiercy. Oczywiście Sąd jest władny aby dokonać podziału każdego składnika majątku również tego co wchodzi w skład przedsiębiorstwa.

Czym jest zachowek?

Zachowek ma na celu ochronę najbliższych zmarłego, pominiętych w dziedziczeniu ustawowym. Najprościej zachowek można zdefiniować jako ułamek w wysokości 1/2 wartości udziału spadkowego, który przypadłby uprawnionemu do zachowku, gdyby spadkodawca w testamencie nie zapisał majątku komuś innemu.

Jak dostać zachowek?

Prawo do zachowku uzyskują również osoby, powołane do spadku w dziedziczeniu ustawowym, nawet jeśli zostały przez spadkobiercę powołane w testamencie do dziedziczenia, ale ich udział w spadku nie pokrywa wysokości należnego im zachowku.

 Roszczenie o zachowek może być dochodzone przed sądem w drodze powództwa o zapłatę zachowku. Jednak zapłata zachowku może nastąpić również dobrowolnie na podstawie zawartej ugody.

Jakie darowizny nie są wliczane do wartości spadku?

W przypadku dziedziczenia ustawowego nie dolicza się do substratu zachowku drobnych darowizn, zwyczajowo przyjętych oraz darowizn dokonanych po upływie 10 lat licząc wstecz od chwili otwarcia spadku na rzecz osób niebędących spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku.

Pierwszym krokiem do obliczenia zachowku jest wskazanie udziału spadkowego z ustawy – bez względu czy spadkodawca pozostawił testament czy nie. Ma on przełożenie na wysokość przypadającego roszczenia o zachowek. Ustalenie udziału spadkowego, która jest podstawą ustalenia zachowku, uwzględnia się spadkobierców niegodnych oraz tych, którzy odrzucili spadek. Nie bierze się pod uwagę spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia oraz wydziedziczonych.

Po drugie, ustala się substrat zachowku. Jest to wartość spadkupowiększona o darowizny.

WPISY

POWIĄZANE PUBLIKACJE

Kancelaria Prawna Invicta to nie tylko zespół 12 ekspertów, ale również – godnych zaufania osób, które zadbają o Twoją sprawę, jak o własną.

Gdzie można nas znaleźć?