Zazwyczaj po ustaniu małżeństwa kolejnym etapem uregulowania sytuacji między byłymi już małżonkami jest dokonanie podziału majątku. Byli małżonkowie często zadają pytanie, czy jest możliwe ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. § Podział majątku – czy musi być równy?
Podział majątku – czy musi być równy?
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego aby ustalić nierówny podział majątku muszą być spełnione konkretne warunki.
Kto może żądać ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym?
Na wstępie należy podkreślić, iż małżonkowie chcący ustalić nierówne udziały przy podziale majątku muszą skorzystać z sądowego podziału majątku.
Ponadto możliwość taką ma również prokurator oraz spadkobiercy zmarłego małżonka.
Kiedy można dokonać nierównego podziału majątku?
Nierównego podziału majątku można dochodzi w przypadku spełnienia dwóch warunków: istnienie ku temu ważnych powodów oraz różny stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego.
Przyczynienie się małżonków do powstania majątku wspólnego oznacza faktyczne starania każdego z małżonków o zaspokajanie potrzeb rodziny, nie zaś zarobki jednego z nich.
Jeżeli chodzi o ważne powody, ustawodawca nie wskazuje zamkniętego katalogu powodów uzasadniających ustalenie nierównych udziałów przy podziale majątku.
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, ważnym powodem może być trwonienie majątku wspólnego przez jednego z małżonków – np. przez alkoholizm, rażącą niegospodarność, znęcanie się ekonomiczne.
Orzeczenie o nierównych udziałach jest jednym z punktów postanowienia kończącego postępowanie. Sąd ustalając nierówne udziały najczęściej posługuje się procentami lub ułamkami.
§ Podział majątku – czy musi być równy?
Zachęcamy do skorzystania z naszych pozostałych usług dostępnych na: www.kpi.com.pl