Nieautoryzowane Transakcje

Ktoś ukradł pieniądze z Twojego konta ?

Jak podaje prasa – wartość rynku branży e-commerce w Polsce za 2020 r. wynosi aż  100 mld złotych, a z zakupów internetowych w najróżniejszej formie korzysta 28 mln Polaków. Co ważne, zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów rynek co roku będzie się zwiększał o około 20%.  Powyższe oznacza, że Polacy coraz częściej i chętniej dokonują zakupów w Internecie. Zakupy w internecie to również niebezpieczeństwo oszustwa i przejęcie przez złodziei dostępu do naszego rachunku bankowego, a co najważniejsze wyprowadzenie z niego naszych pieniędzy. Nieautoryzowane transakcje zdarzają się więc coraz częściej.

Jak odzyskać skradzione z konta pieniądze?

Jeśli dojdzie do kradzieży z konta bankowego to ukradzione środki powinny być zwrócone przez bank w ciągu jednego  dnia roboczego. Tak stanowi prawo. W praktyce banki omijają przepisy zarzucając klientom niedbalstwo lub twierdząc iż  staranność klienta nie miała znaczenia. W takim przypadku pozostaje jedynie droga sądowa. Zajmujemy się pomaganiem osobom, które dotknęła kradzież pieniędzy z konta bankowego. Włamanie na konto bankowe a następnie kradzież pieniędzy z konta jest coraz bardziej powszechne. Nasi specjaliści doradzą, jakie podjąć kroki do odzyskania pieniędzy utraconych w wyniku nieautoryzowanych transakcji płatniczych, a także gdzie zgłosić kradzież pieniędzy z konta.Trzeba mieć świadomość, że w przypadku nieautoryzowanego użycia naszej karty czy włamania na internetowe konto bankowe powstaje odpowiedzialność banku polegająca na jego obowiązku zwrotu nam naszych pieniędzy. Dlatego do 5 dni roboczych od przekazania nam przez Ciebie minimum informacji i dokumentów kierujemy sprawę do sądu żądając od banku zwrotu pieniędzy skradzionych z konta.

Schematy działań przestępców w przypadku nieautoryzowanych transakcji

Nigdy nie klikaj w SMS-y z dopłatą!

Najpopularniejszym schematem działania oszustów jest SMS z informacją o konieczności dopłaty za usługę (najczęściej jest to dopłata za: kuriera, dodatkową usługę, czy też wyłączenie jakiejś usługi). Taki SMS zawiera link do podstawionej strony internetowej, która jest łudząco podobna do strony bankowości elektronicznej naszego banku. Podając na podstawionej stronie swoje dane do logowania przekazujemy przestępcom dostęp do naszego rachunku bankowego. Zazwyczaj po podaniu danych do logowania klienci banków otrzymują SMS z kodem do autoryzacji transakcji lub innych operacji na rachunku bankowym. Wpisanie otrzymanego kodu skutkuje, albo kradzieżą z rachunku albo dodaniem odbiorcy zaufanego (zdefiniowanego), co także koniec, końców prowadzi do wyprowadzenia środków z naszego rachunku bez konieczności potwierdzania kodem SMS. Pierwszą czynnością po otrzymaniu SMS jest wyjaśnienie sprawy z dostawcą usługi (firmą kurierską, operatorem Twojej telefonii komórkowej).

Schemat na „koronawirusa”

Nieautoryzowane transakcje w schemacie na „koronawirus”. W dobie obecnej pandemii coraz częściej zdarzają się SMSy z informacją o rzekomym przekazywaniu naszych środków do rezerw NBP, a to w związku ze specustawą dotyczącą koronawirusa. Zgodnie z treścią SMSa, załączony link ma umożliwić zabezpieczenia naszych środków na rachunku. Informacja jest oczywiście fałszywa, a link kieruje do podstawionej strony bankowości elektronicznej naszego banku.

Podmiana kart SIM. Co to jest SIM SWAP?

Schemat SIM SWAP polega na podszywaniu się pod klienta sieci komórkowej. Haker kontaktuje się z naszym operatorem i zleca przekierowanie połączeń z naszego numeru telefonu na swój numer. Oczywiście w celu uzyskania takiego efektu przestępca musi w pierwszej kolejności pozyskać nasze dane osobowe.Kolejnym krokiem jest sparowanie aplikacji mobilnej z naszym kontem klienta na urządzeniu należącym do przestępców. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie znanych już hakerowi danych osobowych oraz przechwyceniu kodu autoryzacyjnego w wyniku włączonej u operatora sieci usługi przekierowania połączeń. Posiadając kod i dostęp do naszej aplikacji mobilnej haker bez najmniejszego trudu przesyła pieniądze z naszego konta na swoje. Po otrzymaniu środków, hakerzy bardzo często jak najszybciej pieniądze wypłacają.

Włamanie na konto. Co robić dalej?

Do kradzieży pieniędzy z naszego rachunku bankowego dochodzi również poprzez włamanie na nasze komputery osobiste. W tym przypadku również zamiast strony banku pojawia się strona podstawiona przez przestępców. W sytuacji, gdy nasz komputer został zhakowany, bardzo często podczas logowania, czy wykonywania transakcji pojawiają się problemy z funkcjonowaniem strony banku, co często prowadzi do komunikatu, że w celu zweryfikowania użytkownika powinniśmy wpisać kod z przesłanego właśnie SMSa. Po otrzymaniu SMSa schemat działania jest podobny do schematu działania SMSa z linkiem. Wpisanie takiego kodu skutkuje, albo kradzieżą z rachunku albo dodaniem odbiorcy zaufanego (zdefiniowanego) i kradzieżą z rachunku.

Ile kosztuje sprawa kradzieży pieniędzy z konta?

Co do zasady, opłata sądowa to koszt 5% wartości kwoty, której chcemy żądać od banku. Jeśli jednak jesteśmy konsumentem (osobą nie prowadzącą działalności gospodarczej) opłata wyniesie także 5%, ale nie więcej niż 1000 zł. (art. 13a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych)

Kim jest arbiter bankowy w sprawie kradzieży pieniędzy?

W sytuacji, kiedy z naszego konta bankowego skradziono relatywnie niską kwotę sprawa sądowa wydaję się nieopłacalna. W takich sytuacjach pomoże nam Arbiter Bankowy, który rozpatruje spory między klientami banków a bankami do kwoty 12 000,00 zł w zaledwie jednej instancji, gdy wcześniejsza reklamacja i odwołanie do banku nie odniosły skutku. 

  • Opłata arbitrażowa wynosi tylko 50 zł,
  • Arbiter wydaje decyzję w ciągu 90 dni.