Kredyty frankowe

Kredyt we frankach, czyli o co tak naprawdę chodzi z tym frankiem?

Temat kredytów frankowych cały czas nie pozwala o sobie zapomnieć. Informacje o frankowiczach, ich sukcesach na drodze sądowej pojawiają się w mediach.  Sformułowanie kredyt frankowy sugeruje udzielenie kredytu w walucie franka szwajcarskiego. Czy tak rzeczywiście jest? Zanim kredyty frankowe stały się popularne w Polsce, swoje pierwszy raz swoją popularność zyskały w latach 70 odległej Australii. W Europie popularność zyskały dopiero w latach 90 między innymi we Włoszech. Zarówno w Australii, jak i we Włoszech takie umowy kredytowe doprowadziły do niewypłacalności wielu kredytobiorców. W Polsce umowy frankowe były bardzo popularne w latach 2004 – 2009. W samej Polsce banki zawarły ok. 750 tys. umów frankowych.Na polskim rynku finansowym funkcjonują dwa rodzaje kredytów waloryzowanych walutą franka szwajcarskiego CHF. Są to kredyty indeksowane oraz denominowane.

Kredyty frankowe – wyroki

Przełomowym wyrokiem w sprawach frankowych okazał się wyrok TSUE w sprawie Dziubak C-260/18  – kredyty indeksowane.  TSUE w wyroku w sprawie Państwa Dziubak wypowiedział się przede wszystkim  co do konsekwencji oraz trybu postępowania w przypadku stwierdzenia przez sąd niedozwolonego charakteru postanowień umownych tzw. klauzul abuzywnych.   Jednakże, fakt wydania przez TSUE wyroku nie oznacza, iż automatycznie wszystkie umowy kredytów indeksowanych, czy denominowanych do waluty obcej zostaną uznane za nieważne lub odfrankowione. Z wyroku wynika natomiast, iż każda umowa powinna być  indywidualnie badana przez polski sąd na podstawie polskiego prawa, w zakresie występowania w niej klauzul niedozwolonych – abuzywnych.   

Kredyty frankowe – jaką pomoc mogę uzyskać?

Nasza kancelaria oferuje pomoc frankowiczom, czyli osobom, które wzięły kredyt we frankach szwajcarskich (CHF) i chciałyby odzyskać sporą część środków. Frankowiczom wydaje się, iż wygrana z bankiem jest niemożliwa. Dzięki naszej pomocy oraz analizie umowy kredytowej, jesteśmy w stanie wywalczyć dla Państwa duże sumy od banku. Nasza kancelaria skutecznie pomoże w przygotowaniu pozwu, wszelkich niezbędnych dokumentów, a także będzie reprezentować Państwa zarówno na etapie przedsądowych negocjacji z bankiem, jak i w postępowaniu sądowym. Pomoc prawna dla frankowiczów to realna szansa na wygranie sprawy przeciwko bankom.

W ZAKRES POMOCY WCHODZĄ M.IN.:

  • analiza prawna umowy kredytowej zarówno pod kątem przepisów krajowych jak i prawa unijnego, z uwzględnieniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r.
  • kompleksowa reprezentacja zarówno na etapie przedsądowych negocjacji z bankiem, jak w postępowaniu sądowym we wszystkich instancjach

Analiza obejmuje sprawdzenie dokumentów pod kątem występowania w nich postanowień niedozwolonych, a także określenia jakiego typu roszczenia wobec banku może wysunąć Kredytobiorca. Po analizie umowy, otrzymują Państwo informację o najkorzystniejszym kierunku postępowania.

W ramach analizy pracownicy Kancelarii przygotują także jasną strategię postępowania.

W przypadku podjęcia przez Państwa decyzji o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego, czy też na drogę rozwiązań polubownych, zostaną dokładnie oszacowane koszty prowadzenia całej sprawy. Należy pamiętać, iż każda sprawa jest inna, zatem oszacowanie kosztów prowadzenia sprawy jest możliwe dopiero po sporządzeniu analizy umowy kredytowej.

Kredyt we frankach – Kancelaria Prawna Śląsk

Prowadzimy sprawy przeciwko wszystkim bankom, które oferowały kredyty indeksowane lub denominowane do CHF. Uzyskane do tej pory doświadczenie umożliwia nam dokonanie realnej oceny możliwości dochodzenia roszczeń, a wieloletnia praktyka naszych specjalistów zapewnia profesjonalną obsługę skomplikowanych spraw. Warto podkreślić, iż każda umowa kredytowa jest inna, dlatego niezbędne jest indywidualne podejście doświadczonego profesjonalisty, który opracuje strategię działania najbardziej odpowiednią dla danych zapisów umownych, co pozwoli zminimalizować ryzyko i zwiększyć szansę na sukces. Wydawane przez ostatnie lata wyroki sądów oraz obowiązujące przepisy prawne umożliwiają realną walkę z bankiem, a co najważniejsze- wygranie sprawy. Zapraszamy do współpracy.

WPISY

POWIĄZANE PUBLIKACJE